Дев'ятий тиждень вагітності
Структура статті
На цьому тижні:
Активно розвивається лімфатична система
У майбутньому вона братиме участь у захисті дитини від інфекцій, а також переносити поживні речовини з крові глибоко до тканин.
Формується гіпофіз
Це «головний гормональний центр» мозку. Пізніше він буде виділяти особливі речовини, які контролюватимуть гормональний стан вашої крихітки.
Утворюється мозочок
Найважливіший орган для танцюристів, боксерів, хірургів та інших професій, де чіткі рухи вирішують усе. Мозочок відповідає за відчуття тіла у просторі. Цей орган аналізує інформацію від очей, вестибулярного апарата, кінцівок та відчуття сили тяжіння. Саме завдяки його правильній роботі ваш малюк через 3-4 роки впіймає метелика пальчиками.
З’являється печінка
Це хімічна лабораторія організму. Поки що дитина використовує вашу печінку, але у самостійному житті їй знадобиться самостійно очищати кров та перетравлювати жирну їжу.
Утворюються нирки
У майбутньому вони регулюватимуть кількість води в організмі вашого малюка, виводитимуть розчинні продукти життєдіяльності та впливатимуть на артеріальний тиск.
Подовжуються і розвиваються верхні і нижні кінцівки
Уже скоро малюк обійматиме маму і ви навіть не помітите як цей час пролетить.
Зміни в організмі:
Матка
Протягом вагітності маса матки прогресивно збільшується з 70 г до 1100 г, об’єм порожнини матки зростає з 10 мл до 5-20 л (у 500-1000 разів). Саме через це джинси вашого розміру відчуваються затісними. Хоча 9 тиждень вагітності ще не той термін, щоб оточуючі уже помічали збільшення живота. Посилюється кровообіг матки та можуть відчуватись її скорочення.
Шийка матки та піхва
У статевих органах збільшується кількість судин, через що зростає об’єм виділень. На 9 тижні вагітності виділення зазвичай прозорі та без запаху, якщо виділення виглядають по-іншому – слід терміново звернутися до лікаря. На шийці матки утворюється «слизова пробка», яка захищає малюка від проникнення інфекцій ззовні.
Обмін речовин
Ваш організм починає швидше засвоювати поживні речовини, шлунок прискорює проходження їжі в кишечник, тому голод відчувається сильніше. Дитина виділяє продукти життєдіяльності у вашу кров, тому на 9 тижні вагітності токсикоз зустрічається приблизно у 70% вагітних.
Серцево-судинна система
Оскільки збільшується об’єм крові – зростає навантаження на серце. Вашій дитині вкрай потрібен кисень для росту, тому серце починає сильніше скорочуватись та викидає на 30-50% більше крові за кожне скорочення. Контролюйте артеріальний тиск, він може зростати за таких умов.
Дихальна система
Тепер ви дихаєте за двох, тому дихальний об’єм легень зростає протягом вагітності на 30-40%. Хоча загальна місткість легень зменшується на 5% внаслідок підняття діафрагми.
Сечовидільна система
Нирковий кровообіг збільшується починаючи з І триместру. Швидкість утворення сечі також збільшується на 50% з початку вагітності і триває до пологів. Додайте до цього стискання сечового міхура збільшеною маткою і стане зрозуміло, чому так часто хочеться до вбиральні.
Шкіра
Кровообіг у шкірі збільшується у 5- разів. Судинна сітка шкіри розширюється, може проявитися варикоз. Організм запасає додатковий жир, тому на шкірі внизу живота, на грудях, стегнах з’являються розтяжки рожевого чи пурпурного кольору. Після пологів смуги набудуть сріблястого чи білого кольору. Потові та сальні залози посилюють свою секреторну діяльність, можуть утворюватися вугрі, акне.
Волосся
Ваш організм заощаджує поживні речовини для дитини, тому кількість активних волосяних фолікулів зменшується на 20%. Після пологів стан волосся повертається до норми через 6-12 місяців.
Турбуєтесь через втому?
Краще згадайте, що ви сьогодні їли. Одного смузі на вас обох не вистачить! Старайтесь глибоко дихати та не поспішайте надмірно. Вам слід добре спати, якщо відчуваєте втому – покиньте всі справи та перепочиньте.
Ранкова нудота
Спробуйте виявити, від чого нудить – їжа, транспорт, запахи… Не соромтесь відгородити себе від причин. Допоможе вживання їжі невеликими порціями, але часто.
Прагнення або відраза щодо певних продуктів
Ваш організм натякає, чого саме не вистачає малюку. Задовольніть свої бажання, але пам’ятайте – міра має бути у всьому та не порушуйте рекомендацій гінеколога.
Перепади настрою
Дев’ятий тиждень вагітності – хороший період, щоб знайти заняття, яке завжди приносить задоволення, та присвячувати йому більше часу. Багато нервувати шкідливо як для мами, так і для дитини. А від проблем, якщо можна, відгороджуйтесь.
Закреп
По-перше, слід пити більше води, плід забирає значну частину рідини. По-друге, Вам допоможе додавання до раціону рослинних волокон – клітковини, яка міститься в овочах та фруктах.
Печія
Намагайтесь уникати гострої, смаженої та солоної їжі. Якщо печія виникає занадто часто або сильно виражена – це привід звернутися до лікаря. Він з’ясує причини та можливо призначить антацидні засоби. Ні в якому разі не використовуйте харчову соду! Після цього завжди відбувається рефлекторне збільшення кислоти у шлунку.